0
Twój koszyk

Plastic Free July – Lipiec bez plastiku

Plastic Free July to coroczny globalny ruch, który zachęca ludzi do odrzucenia jednorazowego plastiku i ratowania planety od tworzyw sztucznych w lipcu. Ma to na celu zwiększenie świadomości na temat odpadów i zachęca do zmiany stylu życia. Cała inicjatywa rozpoczęła się w Australii w 2011 roku, ten niesamowity ruch jest napędzany przez Fundację Plastic Free Foundation i obecnie uczestniczy w nim miliony ludzi na całym świecie. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was cykl wpisów, które nie tylko pokażą Wam jak ograniczyć plastik, ale również gdzie szukać alternatywy!

10 kroków do less waste botap

Noś ze sobą wielorazowy kubek bądź butelkę

W większości jednorazowe kubki do kawy nie nadają się do recyklingu. Nawet te nadające się do kompostowania rzadko są kompostowane, ponieważ wymagają bardzo specyficznych urządzeń i warunków. Jeśli przyniesiesz własny kubek pokażesz innym, jak łatwo jest zredukować odpady i tworzyć nowy trend.
W większości miast w Polsce kranówka jest zdatna do picia, a co więcej zawiera wiele minerałów, jeśli jednak jej nie ufasz, przefiltruj wodę przed wypiciem. Zabierz ze sobą butelkę ze swoją wodą wychodząc z domu, w ten sposób ograniczysz ponad 170 plastikowych butelek rocznie, które trafiają na wysypiska i mają wpływ na miliony zwierząt i ich życie.

osha key qimP2FJyTfU unsplash

Odmawiaj słomek

Plastikowe słomki są używane przez kilka minut, a następnie wyrzucane, jeśli trafią na wysypisko rozkładają się 400 lat. Niestety często trafiają do kanalizacji oraz rzek i oceanów, gdzie zagrażają zwierzętom morskich. Słomki mogą zostać pomylone z pokarmem i połknięte, co może być śmiertelne. Jeśli nie wyobrażasz sobie drinka bez słomki, noś ze sobą metalową bądź bambusową słomkę, która jest wielorazowa.

10 kroków do less waste botap

Pamiętaj o wielorazowej torbie na zakupy

Torebki plastikowe dzielą się na drobne mikrotworzywa i pozostają w środowisku przez setki lat. Odmawiając toreb plastikowych, można zaoszczędzić około 500 plastikowych toreb rocznie, które nie trafiają do naszych oceanów i na wysypiska śmieci. Połóż je tak, aby nigdy jej nie zapomnieć np. przy drzwiach wyjściowych czy w bagażniku. Świetnie sprawdzi się nie tylko na zakupach spożywczych, pamiętaj zabrać ją ze sobą również do galerii handlowej.

thanos pal MBklbePC2C4 unsplash

Noś swoje pojemniki na zakupy

Wybieraj sklepy, najlepiej lokalne, gdzie sprzedane są niezapakowane produkty. Nawet w sieciach handlowych przestaje być to problemem, sprzedawca taruje wagę z twoim pojemnikiem, przed zapakowaniem produktów. Odmawiając zapakowanego w folię mięsa, ryb i produktów delikatesowych, możesz pomóc zmniejszyć ilość niepotrzebnych odpadów, ale również nieść ideę i tworzyć trend.

IMG 3888
fot. Torbacze

Pamiętaj o materiałowych woreczkach

Większość lokalnych piekarni, ale również supermarketów posiada sekcje ze świeżo wypieczonym pieczywem, które nie jest zapakowane. Dzięki zastosowaniu własnej torby możesz łatwo uniknąć jednorazowych opakowań plastikowych. Jeśli zapomnisz wielorazowego woreczka, możesz poprosić o papierową torbę (którą można później poddać recyklingowi, jeśli jest czysta lub włożyć do kompostownika).

284 double pack 05
fot. beepack

Zrezygnuj z folii do przechowywania i zabierania jedzenia

Wybierz pojemniki bądź wielorazowe materiały do przechowywania żywności. Kanapki możesz zapakować do pudełka bądź przy użyciu woskowijek. Jeśli zdarza Ci się kupić produkty w plastikowych opakowaniach, wykorzystaj je ponownie do przechowywania jedzenia. Również świetnie sprawdzą się do zabrania posiłków ze sobą.

patyczki do uszu biodegradowalne

Wybierz papierowe patyczki do uszu

Z patyczków do uszu, korzysta większość z nas na co dzień. Ich żywotność to kilka sekund, a rocznie wykorzystujemy ich ok. 300 sztuk do higieny i makijażu. Na zakupach wybierz wykonane z papieru bądź drewna. Są coraz bardziej dostępne (znajdziesz je w sieciach Biedronka oraz Rossmann). Są niewielkie często trafiają do móż i oceanów, ale również do lasów, gdzie są zjadane przez zwierzęta, co może być dla nich śmiertelne.

toa heftiba vP2ti9kJefE unsplash

Pij herbatę bez torebek

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup herbaty liściastej, aby uniknąć plastiku, który znajduje się w wielu torebkach z herbatą. Najlepiej wybierając lokalne sklepy herbaciane, gdzie herbatę zapakują do twojego pojemnika. Jednak jeśli nie potrafisz rozstać się z herbatą w torebkach, poszukaj informacji o markach herbat, z których korzystasz o składzie ich torebek.

maria ilves XXRyh ybxDs unsplash

Zabierz swoje sztućce

Jeśli masz zamiar zabrać jedzenie na wynos i zjeść je w podróży, zapakuj zestaw sztućców wielokrotnego użytku, które możesz zabrać ze sobą. Może być to zwykły nóż i widelec z twojej zastawy, zapakowany w szmatkę, torebkę lub pojemnik. Możesz również kupić lekki i mały zestaw sztućców bambusowych/metalowych. Zamawiając jedzenie na wynos pamiętaj zaznaczyć, że nie potrzebujesz jednorazowych sztućców.

heather ford FbrDS0jY Hw unsplash

Wybierz mydło w kostce

Większość opakowań żelów do mycia są trudne w recyklingu. Mydła w kostce nie są kłopotliwe dla planety, ich opakowania nie wpływają na zakłócenie biosfery. Warto wybrać te pakowanie w papier lub karton do pełnego ograniczenia plastiku. Mydła w kostce są wydajne, ekonomiczne i sprawiają, że nie jesteśmy zmuszeni do myślenia o ciągłych zakupach.

insta lipiec bez plastiku 2

Przygotowaliśmy dla Was listę do udostępnienia na swoich profilach, gdzie możecie się podzielić ze znajomymi, co udało Wam się wprowadzić i jak walczycie z nadmiarem plastiku w lipcu. Nie zapomnijcie nas oznaczyć, chętnie będziemy śledzić Wasze działania!

Dodaj komentarz