Czym jest Less Waste?

Myśli o ograniczeniu odpadów i świadomej konsumpcji? Chcesz żyć w idei zero waste? Zacznij od less waste! Pokaże Ci, że warto zacząć od mniej restrykcyjnego podejścia, które pozwoli Ci wdrożyć w twoje życie dobre nawyki, biorąc pod uwagę swoje możliwości.

Czym jest idea Less Waste?

Idea Less Waste ma na celu skłonienie nas do większej dbałości o zasoby, do oszczędzania, a przede wszystkim do niemarnowania, jednak biorąc pod uwagę swoje możliwości.

Czym się różni less waste od zero waste?

Idea Less Waste uwzględnia nasze możliwości, bazuje na zasadzie małych kroków. Polegającej na zwracaniu uwagi na małe rzeczy w naszym życiu, które robimy na co dzień — bo one są naprawdę istotne. Zaczynając od drobnych zmian, systematycznych, które przybliżają nas do osiągania dużego celu, jakim jest ograniczenie odpadów i dbanie o środowisko.

Zero Waste, w dokładnym tłumaczeniu to „brak śmieci” lub „brak marnowania”. Definicja Idei Zero Waste International Alliance: „ZW to ochrona wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów, bez ich spalania, oraz bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które zagrażają środowisku lub zdrowiu ludzkiemu”.
Opiera się na 5 głównych zasadach – 5R: Refuse (odmawiaj), Reduse (ograniczaj), Reuse (używaj ponownie), Recycle (segreguj i przetwarzaj), Rot (kompostuj).

Nie zawsze wdrożenie ich wszystkich na raz jest łatwe i dla wielu może być to za duży szok na początek. Idea less waste to pierwsze kroki i przygotowanie do idei zero waste.

Na czym polega życie w idei less waste?

To życie z myślą o naszej planecie i środowisku, ze świadomością, że każda zmiana, każdego z nas ma wpływ na naszą planetę. Choć na początku może wydawać się, że wymaga to wielu wyrzeczeń, jednak to kwestia odpowiedniego nastawienia i przyzwyczajenia. Warto przeanalizować, ile produkujemy śmieci i z jakich źródeł, czy możemy je zmienić i zredukować, czy na pewno wszystko nam jest potrzebne. Zacznij od przygotowania listy rzeczy, które wpływają na to ile generujesz odpadów, może to kwestia twoich zachcianek, wygody czy “zapominalistwa”, a może brakuje Ci odpowiednich zamienników dla jednorazowych produktów.  Poznaj 10 kroków – przybliżą Cię do idei less waste, które łatwo wdrożyć w swoje życie.

Dlaczego warto zacząć?

Liczby są przerażające, każdy z nas ma świadomość, że „coś tam się marnuje”, jednak jak spojrzymy na badania, jakie przeprowadziło m.in. WWF, problem staje się naprawdę poważny.

Każdy z nas średnio zużywa 167 plastikowych butelek rocznie. Jeśli jesteśmy aktywni i pijemy min. 2 litry wody dziennie (według zaleceń) i kupujemy wodę w półtoralitrowych butelkach, to zużywamy ich aż 487!

8 ton plastiku trafia do mórz i oceanów. Śmieci trafiają do mórz i oceanów, a toksyny, które uwalniają się podczas ich rozkładu, trafiają do łańcucha pokarmowego ryb i owoców morza, które ostatecznie do nas wracają, kiedy spożywamy je na naszych stołach. Nawet jeśli nie jecie mięsa, powinniście zwrócić na to uwagę, chociażby przez przypadek wieloryba, który został znaleziony martwy na Filipinach, w żołądku miał 40 kg plastiku, co było przyczyną śmierci.

Średnio mieszkaniec Europy generuje 31 kg plastikowych śmieci, z czego tylko 30% podlega recyklingowi. Co dzieje się z resztą? 39% jest spalana, a 31% składowane na wysypiskach — część tego wdychamy na co dzień, a resztą będą zmagać się nasze dzieci. Czemu problemem jest plastik? 90% śmieci z żelaza i stali podlega recyklingowi, a z papieru 58%.

Jednym z pierwszych kroków, aby zerwać z plastikiem jest zmiana plastikowej butelki na butelkę BOTAP, którą możesz mieć zawsze przy sobie i utrzymuje temperaturę twojego napoju – zimne przez 24 godziny, a ciepłe przez 12!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *