Jak zredukować ilość plastiku w pracy?

Plastik to „niesamowity” materiał: jest tani, odporny, długotrwały, przydatny niemalże do wszystkiego i łatwy w produkcji oraz w użyciu. Często wykorzystujemy dużo plastiku w pracy. Właśnie te zalety sprawiają jednocześnie, że szkodzi on środowisku:

długotrwały = nie rozkłada się szybko i zalega przez setki lat,
tani i łatwy w produkcji = nie szanujemy go i używamy w nieograniczonych ilościach.

Jakie są fakty?

Według naukowców badających przyszłość środowiska naszej planety, do 2050 roku w oceanach ma być więcej plastiku niż wody! Wszechobecne tworzywa sztuczne to narastający i jeden z najpoważniejszych problemów ekologicznych świata

Plastik w liczbach

  1. Każdego roku do wód morskich przedostaje się prawie 8 mln ton plastiku. Dla zwierząt wodnych jest on śmiertelną pułapką.
  2. Plastikowe śmieci tworzą niewyobrażalnie wielką “wyspę śmieci” na Pacyfiku, a powierzchnia tej wyspy jest już pięciokrotnością powierzchni Polski. 
  3. Plastik, który składujemy na wysypiskach, rozkłada się od 100 do 1000 lat. Mikrocząstki plastiku wraz z deszczem przenikają do gleby i wód gruntowych. Łatwopalne materiały i zanieczyszczenia powodują pożary wysypisk, zanieczyszczające także powietrze.
  4. Roczna światowa produkcja plastiku wzrosła w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat ponad dwudziestokrotnie.
  5. Co roku statystyczny mieszkaniec Europy wytwarza ok. 31 kg plastikowych śmieci, niestety tylko nieznaczna ich część (ok. 30%) jest poddawana recyklingowi.
  6. W samej Unii Europejskiej produkcja plastiku to obroty rzędu 350 mld euro.

Wydaje nam się, że osoba jako jednostka nie mamy wpływu na odpady w przemyśle, czy na sposób radzenia sobie z odpadami. Nic bardziej mylnego! Mamy wpływ na swoje codzienne czynności i wybory. Na świecie żyje ok. 8 miliardów ludzi. Jeśli każdy zadba chociażby o ograniczenie własnej “produkcji” odpadów, zdziałamy naprawdę dużo – zacznijmy od siebie!

O tym, jak ograniczać plastik w domu czy podczas zakupów przeczytasz niemalże wszędzie. Ale możemy go też ograniczyć  w pracy! Jak? 

7 sposobów ~od zaraz~ na redukcję plastiku w pracy

Zrezygnuj z plastikowych kubeczków na wodę i plastikowych butelek 

Podchodzę → nalewam → wypijam → wyrzucam kubeczek, i po sprawie. 

Kupuję wodę → piję z butelki → wyrzucam ją i po sprawie.

Zamiast jednego z powyższych schematów, wykorzysta własną butelkę termiczną BOTAP lub karafkę na wodę. Jeśli nie masz dystrybutora wody w pracy, zainwestuj w dzbanek filtrujący lub po prostu wybierz wodę z kranu.

Wypijając 4 plastikowe kubeczki wody dziennie, każdy pracownik wygeneruje ok. 80 kubeczków w miesiącu. Biorąc pod uwagę liczbę pracowników, i rozszerzając wyliczenia na zakład pracy, miasto, kraj i jeszcze dalej na Europę czy świat, samymi kubeczkami szybko zapełnimy całe morze.

Zabierz kawę lub herbatę we własnej butelce termicznej

Możesz robić kawę czy inne ciepłe napoje w domu i przynosić je we własnej butelce termicznej ☺ Zaoszczędzisz parę złotych, ograniczysz ilość kubeczków jednorazowych, a napój będzie cały czas ciepły (butelki BOTAP trzymają ciepło do 12 godzin).

Torby wielokrotnego użytku lub lunchboxy na drugie śniadanie.

Nosisz ze sobą kanapki lub przygotowane wcześniej dania na lunch? Zamiast pakować je w folię i do plastikowej torebki, zapakuj w szklany pojemnik (lub wielorazowy z tworzywa sztucznego), który następnie umyjesz i wykorzystasz ponownie. 

Dodatkowe atuty?

Pojemniki są dostępne w tylu kształtach i rozmiarach, z tak oryginalnym i różnorodnym designem, że można się w nich zakochać! Dostępne są również takie, w których bezpośrednio podgrzejesz swoje jedzenie w mikrofali.

Jeśli nie zrobił tego Twój pracodawca, zainicjuj segregację śmieci!

Większe zakłady pracy objęte są odpowiednimi normami i często nakazem segregacji odpadów, jak jest jednak w przypadku mniejszych przedsiębiorców…? Jeśli system odbioru odpadów nie jest odgórnie ustalony przez lokalne władze, przedsiębiorca sam decyduje, jaka firma i w jakim zakresie będzie odbierała śmieci z zakładu. Dotyczy to także decyzji, czy i w jakim zakresie firma będzie segregowała odpady. 

Argumentem dla szefa na pewno będzie fakt, że firmy segregujące odpady ponoszą mniejsze koszty ich wywozu. Dodatkowo segregacja doda firmie prestiżu, jako firmie przyjaznej środowisku. 

Nie drukuj – zapisuj!

Nie drukuj dokumentów ani e-maili, jeśli nie musisz. Drukowanie to zużywanie nie tylko papieru, ale również tonerów. A te są odpadami plastikowymi, dodatkowo sklasyfikowanymi jako niebezpieczne. Zamiast segregatorów z poukładanymi papierowymi dokumentami, uporządkuj je w folderach na komputerze. Znajdziesz je w ten sposób jeszcze szybciej i unikniesz marnowania zasobów.

Zorganizuj punkty zbióki nakrętek, baterii, tonerów…

Za zgodą pracodawcy możesz utworzyć:

  • punkt zbiórki plastikowych nakrętek – istnieje mnóstwo fundacji, które odbierają nakrętki. Są cenne, ponieważ wykonane są z czystego polimeru i dlatego można je łatwo poddać recyklingowi. Dodatkowo wspomożemy jakąś szlachetną inicjatywę!
  • punkt zbiórki odpadów sklasyfikowanych jako niebezpieczne (m.in. tonery od drukarki), 
  • punkt zbiórki baterii i akumulatorów.

 Nikt nie traci, a środowisko zyskuje – inicjatywa na pewno się przyjmie!

Świeć przykładem!

Pokaż współpracownikom, że dbanie o środowisko nie jest passe, a wręcz przeciwnie! Możesz też wyszukać ciekawostki, lub przytoczyć przytłaczające fakty – przekonuj! Jeśli nie środowisko, to portfel potrafi przekonać do zredukowania ilości plastiku w pracy.

Bibliografia 

  • Jambeck R.J., Geyer R., Wilcox C., Siegler R.T., Perryman M., Andrady A., Narayan R., Law L.K., 2015, Plastic Waste Inputs from Land into Ocean. Science 347(6223), 768-771.
  • https://www.wwf.pl/aktualnosci/wakacje-w-morzu-plastiku-i-oceanie-toksyn
  • Plastic- the Facts, 2016, An Analysis of European Plastics Production, Demand and Waste Data. Plastics Shape the Future, 1-38.
  • Plastics – the Facts, 2018, An analysis of European Plastics Production, Demand and Waste Data, 1-60.
  • PlasticEurope.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *