Dlaczego warto dbać o nawadnienie?

Woda jest głównym składnikiem naszego organizmu. Stanowi 50 – 75% masy ludzkiego ciała. Utrata wody to codzienność – pozbywamy się jej przez skórę pocąc się, podczas czynności fizjologicznych, a nawet podczas oddychania. Dlatego tak ważne jest właściwe nawadnianie!

Bez wody człowiek nie jest w stanie przeżyć nawet jednego tygodnia. Woda ma zbawcze działanie dla naszego ciała:

  • umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organów, przemiany i procesy biochemiczne,
  • usuwa toksyny,
  • reguluje temperaturę ciała,
  • nawadnia stawy i utrzymuje ich prawidłową kondycję,
  • utrzymuje napiętą, zdrową skórę.

Czym nawadniać?

Woda, woda, i jeszcze raz woda!

Nie będzie tutaj nic odkrywczego – to właśnie niegazowana woda mineralna (lub źródlana, jeżeli minerały pozyskujemy w odpowiedniej ilości z pożywienia lub suplementów) to najlepsze źródło nawodnienia. Nie zawiera w składzie żadnych dodatków w postaci cukrów ani kalorii – woda ma ich okrągłe ). Aby dodać smaczku – można dodać świeżą miętę lub wkroić plasterki cytryny, limonki lub ogórka.

Herbaty ziołowe lub owocowe

Popularne “ziółka” nie tylko nawodnią, ale i oczyszczą z toksyn, przyspieszą metabolizm i wzmocnią cerę, włosy i paznokcie. Polecane są też herbaty owocowe i herbata zielona lub czerwona.

Izotoniki i płyny nawadniające

Aby woda lepiej się wchłaniała do organizmu, stosuje się dodatek cukru i soli. Na tej podstawie liczni producenci wytwarzają specjalistyczne napoje izotoniczne. Co ciekawe, równie dobry izotonik można przygotować samemu w domowym zaciszu: sprawdzony przepis to szklanka wody mineralnej z łyżeczką cukru (lub miodu) i szczyptą soli… 

Owoce i warzywa

Czy wiesz, że arbuz składa się w 92% z wody, a cukinia i zielony ogórek ma jej aż 95%? Owoce i warzywa zawierają od 80 do 99% wody. Dobre do nawodnienia organizmu będą także jagody, sałata, melony, pomarańcze, kapusta, marchewki czy szpinak. 

Soki warzywne są niskokaloryczne i dodatkowo nasycą organizm i “przemycą” do niego spore ilości witamin. Soki owocowe są bardziej kaloryczne, ale świeżo wyciskane lub te w 100% z owoców są doskonałym źródłem energii. 

Kawa i czarna herbata – nawadniają czy odwadniają?

Kawa i herbata czarna zawierają kofeinę. Spożywana w nadmiernych ilościach odwadnia, ponieważ jest moczopędna i wypłukuje wodę. Odwadniające działanie kofeiny obserwuje się po spożyciu ok. 250 mg, co stanowi ok. 2 – 3 filiżanki kawy lub ok. 5 filiżanek herbaty. Jednak w umiarkowanych ilościach – kawa czy herbata będzie nawadniać. 

Ile powinniśmy pić wody?

Istnieje wiele przeliczników, jednak każdy z nich formułuje mniej więcej zbliżone wnioski do tych zawartych w normie Instytutu Żywności i Żywienia. Według normy, spożycie wody zawartej w napojach i produktach spożywczych (które powinny stanowić ok. 20%) wynosi:

Warto pamiętać, że upały, zwiększona aktywność fizyczna, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach lub biegunka odpowiednio spowodują zwiększenie zapotrzebowania na wodę.

Co się dzieje, gdy jesteśmy odwodnieni?

Istnieje wiele objawów świadczących o tym, że nasz organizm się odwodnił i woła o pomoc. W zależności od stopnia odwodnienia oraz indywidualnego zachowania organizmu odczuwać możemy:

  • zmęczenie i osłabienie,
  • suchość w ustach i zwiększone pragnienie,
  • suchość skóry,
  • zmniejszoną ilość śliny i suchość ust,
  • zawroty lub bóle głowy,
  • utrudnione i rzadsze oddawanie moczu,
  • w silniejszych stanach odwodnienia zauważa się także zapadanie gałek ocznych czy zaparcia.

Aby sprawdzić stan nawodnienia organizmu, możesz obserwować kolor moczu. Kolor słomkowy oznacza odpowiedni poziom nawodnienia. Intensywnie żółty kolor i bardzo silny zapach oznacza obecność toksyn i nagromadzenie produktów przemiany materii (uwaga, niektóre rodzaje leków również mogą zmieniać kolor moczu).

Dlaczego warto dbać o nawodnienie?

Jak zwiększyć przyjmowanie płynów?

  • wypij małymi łyczkami szklankę wody zaraz po przebudzeniu, a także przed pójściem spać – niech to stanie się Twoim nowym, zdrowym rytuałem;
  • pij regularnie – nawet gdy nie odczuwasz pragnienia;
  • trzymaj w zasięgu oka butelkę termiczną z wodą – będzie przypominać, żeby po nią sięgnąć;
  • jedz więcej owoców i warzyw;
  • wykorzystaj swój smartfon lub smartwatch – istnieje niezliczona ilość aplikacji rejestrujących ilość spożytej wody i przypominających o konieczności nawodnienia się ☺

Czy można nadmiernie się nawodnić?

Tak jest to możliwe, lecz zachodzi stosunkowo rzadko – np. wśród sportowców. Nie ma sensu wypijać “duszkiem” litra wody – należy robić to przez cały dzień, małymi łykami. Zbyt dużo dostarczonej wody dla organizmu oznacza kłopoty dla naszych nerek  – nie zdążą one jej przefiltrować, a woda nagromadzi się w krwiobiegu, co zaburzy funkcjonowanie całego organizmu. Potrzebne do jego prawidłowej pracy witaminy i minerały zostaną rozcieńczone i wypłukane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *